Koolipuhvet on magusaladu

Viimsi Koolis on tervisekuu. Selle raames on rajatud kooli terviserada, seintele pandud erinevad tervislikku toitu reklaamivad plakatid ja ühtlasi on käimas koolis liikumismäng. Kuid tekib küsimus, kas ka koolitoidus ja puhvetis kajastub samuti tervisekuu. Uurisime, mida arvavad tervisenõukogu ja Viimsi Kooli õpilased koolitoidust ning puhveti menüüst. Sõna andsime ka Jüri Peetsonile, kes on KLP Toit OÜ esindaja.

Reet Rannu, tervisenõukogu aseesimees ja kooliarst, lausus: „Kindlasti ei ole see õige, et puhveti valikus on nii palju ebatervislikku.” Ta lisas, et nad on  koolipuhvetit mingil määral tervisenõukoguga jälginud. „Oleme rääkinud, et saiad ei ole tervislikud ning et võiks olla rohkem salateid,” täpsustas Rannu, lisades: „kuid vastuseks oleme saanud, et need tuleb kohe maha müüa, sest säilivusaeg on lühike.” Lisaks tõdes kooliarst, et puhvetiga on probleeme, kuid seda on aegade jooksul palju parandatud, näiteks on valikust välja jäetud pulgakommid ning magusad joogid. “Ma kujutan ette, et tulevikus puhveti olukord paraneb,’’ märgib Rannu.

Tervisenõukogu esimees Ivi Rammul sõnas, et koolipuhvetis pakutav  „kraam” pole juba mitmeid aastaid rahuldav. Kuigi tervisenõukogu üheks tegevuseks on koolitoidu jälgimine pole kahjuks  puhvetini jõutud. Puhvet on äriettevõte, mis ei kuulu koolile, mistõttu ongi puhvetis pakutava muutmine äärmiselt raske. Põhjenduseks, miks ei ole puhvetis pakutavate toitude seas värskeid asju, vaid ainult saiakesed ja magusad asjad, vastas tervisenõukoguesimees, et selle taga peitub tohutute läbirääkimiste ja menüü muutmise rägastik, millest täna veel tervisenõukogu jõud üle ei käi. Ka Ivi Rammul loodab, et tulevikus vaatab puhveti letilt vastu mitmekesisem ja tervislikum vahepalade valik. Viimsi Kooli Tervisenõukogu tegeleb tervislike elusviiside edendamisega. Tervisenõukogu eesmärk on hoida koolis toimuvatel tegevustel, üritustel ja ettevõtmistel tervisliku eluviisi fookust ja tasakaalu.

Jüri Peetson, KLP Toit OÜ esindaja ütles, et puhveti toidu valikut pole sugugi kerge teha, vaid see on hoopis raske ning keeruline protsess. Ühelt poolt tulevad vastu seadusega sätestatud reeglid ja teiselt poolt klientide soovid ning valikud. Ühtlasi lausub Peetson: „Olen seda meelt, et ükski toiduaine pole ebatervislik. Ebatervislik on toituda ühekülgselt.’’ KLP Toit OÜ esindaja arvates ei tee hommikune šokolaadivõõbaga ahjusoe moonisai kellelegi halba ning et päeva jooksul on üks šokolaadiamps mõttetöö ergutamiseks lausa soovitatav, kuid ainult juhul, kui see on üks osa tasakaalus päevatoidust. Peetson lisab veel, et nad on koolipuhveti menüü osas olnud väga avatud ja kuulavad hea meelega ära erinevad ettepanekud ja on mõnda neist isegi katsetanud.

Viimsi Kooli õpilaste arvates on puhveti valik hea, kuid võiks olla pisut tervislikum, pannes sinna näiteks beebiporgandeid või rohkem puuvilju, mis oleksid odavamad.

 

Tekst: Marie-Helén Soom ja Grete Maria Ivanov

Pilt:  Grete Maria Ivanov

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: