15 SOOVITUST PÕHIKOOLI ÜLE ELAMISEKS

Põhikool võib olla pingerohke ning piinarikas, seega aitame teid sellel teekonnal. Meie artiklis saate soovitusi ja näpunäiteid, kuidas põhikoolis hakkama saada. Loo lõpus on test, mis selgitab välja, milline õppeviis on just teile sobilik.

 

Näpunäiteid tunnis aktiivselt osalemiseks

Kirjuta õpetaja loal märkmeid vihikusse, see aitab materjali mällu talletada. Ära aja taga igat detaili, kirjuta üles kõige tähtsam.

Küsi otseloomulikult abi! Õpetajalt, sõpradelt, kes valdavad seda teemat hästi. Kõige tähtsam on, et antud teema sulle arusaamatuks ei jää.

Pühendudes õppetööle ja ise mitte alla andes võid mingil hetkel, ise märkamata, teemat paremini mõistma hakata. Proovimine ei tee kahju.

 

 

 

 

Õpi järjepidevalt

 

Järjepidevus on tähtis osa headest tulemustest. Hakka õppima kohe, mitte homme, ja ära jäta teemasid vahele. Kui järjepidevalt õppida, on üheksandas klassis eksamitele ja katsetele valmistumine kõvasti kergem. Samuti on nii igas järgnevas klassis lihtsam.

 

 

Tee kodutööd esimesel ettejuhtuval võimalusel ära

 

Selline hetk võib olla reede õhtul peale tunde või alles õhtul kodus. Kodutööde tegemine aitab kinnistada ja mõista paremini õppetöö materjali ning seda ka väljaspool kooli igapäevaelus rakendada. Kui leiad, et kodus pole väga motivatsiooni õppimiseks, tee kodutööd peale tunde raamatukogus ära, sest siis on ülejäänud päev kodutöövaba.

Reedel õppimine võib tunduda väga tüütu ja väsitav, aga pole midagi paremat kui teadmine, et nädalavahetusel pole kooliga seotud kohustusi. Kodutööde puhul tuleb aja planeerimist mõistlikult kasutada.

 

 

Kasuta ajaplaneerimiseks märkmikku

 

Kõik õpetajad ütlevad seda ja neil kõigil on ka õigus – märkmikud teevad elu lihtsamaks. Kõige lihtsam töö võib ununeda pärast seitset koolitundi, seega tuletab märkmiku vaatamine unenu meelde. Peale selle toob linnukeste kritseldamine kalendrisse naeratuse näole. Kui paberkandjal märkmik on sinu jaoks tüütu, kasuta telefoni kalendrit või äppi, nt Any.do.

 

 

Korrasta oma kiirköitjad

 

Väldi kõikehõlmavat kiirköitjat, milles on kõigi õppeainete märkmed, ülesanded, kontrolltööd ja muu säärane. Selle ainsa kiirköitja kaotamisel kaob kogu vajalik materjal. Võiks hoopis kasutada eraldi mappe, mis erinevad selgelt aine ja värvi poolest, et neid segi ei ajaks.

Hoia eelmiste aastate materjalid alles

 

 

Kooliaasta lõpus võib tunduda hea mõte kõik vanad vihikud ja töölehed ära visata, aga enne, kui sa seda teed, mõtle läbi, äkki on sul neid järgnevatel aastatel vaja. Kui kahtled, jäta ikka alles, sest vanu materjale läheb vaja tavaliselt rohkem, kui sa arvata oskad, sest lõpuklassides on palju kordamist.

 

 

Proovi õppimine teha huvitavamaks

 

Tihti võtavad õpilased kodutöid tüütu tegevusena ning ei taha neid teha. Negatiivse mõtlemisega ei jõua kaugele, pigem proovi olla positiivne ja leia lahendus, kuidas õppimine lahedamaks teha. Näiteks tee õppimisest mingil moel võistlus või premeeri ennast pärast iga aine kodutöö lõpetamist!

Samuti, miks mitte teha enda sõpradega õpigrupp. Saate üksteist aidata ning nii läheb kodutööde tegemine ka sujuvamalt.

 

 

Leia omale sobiv õppimise viis

 

Ürita välja selgitada, milline õpistiil sulle kõige rohkem sobib, ning kasuta seda edaspidi. Kas sa oled visuaalne, auditiivne või  hoopis kinesteetiline õppija?

Leia oma õpistiil siit

 

 

Kasuta markereid värvi järgi

 

Loo endale süsteem, kui kasutad värvilisi markereid konspekti kirjutamisel. Näiteks roosa mõistete, oranž alapealkirjade ja kollane märksõnade esile toomiseks. Kui kasutad igas aines sama kombinatsiooni, väldid vihiku muutumist vikerkaareks ja saad mugavamalt õppida.

 

 

Vali tugevakaanelised vihikud

 

Võib tunduda veider, kuid vihikud, mida kannad iga päev kotis, hakkavad kergesti koost lagunema. Eriti ainetes, milles on kasulik jätkata sellega ka järgneval aastal, tuleks hankida vihik, mis on tugevate kaantega.

 

 

Kui kasutad koolis kappi, tee fotod õpikust

 

Kapid on meie kool võimaldanud, seega on mõttekas neid otstarbekalt kasutada. Matemaatika õpikut on kasutu koju vedada, kui vajad ainult ülesannete teksti. Sellepärast võtagi välja telefon, tee paar pilti ja saad ühe õpiku võrra kergema koti.

 

 

Vasta kontrolltööks kordavatele küsimustele

 

Kui sa pole enne kontrolltööd endas täiesti kindel, siis viska kasvõi pilk kordavate küsimuste peale ja ürita peas vastata. Veel parem oleks neile kirjalikult vastamine, sest läbi kirjutades jääb kõik paremini meelde. Kui õpetaja neid ise ei anna, otsi küsimusi õpikust teemade lõpust või otsi internetist teemakohaseid kontrolltöid ning lahenda neid.

Kindlasti hoia meeles puhkamine

 

 

Kiiretel aegadel võib ununeda võtta aega ka endale. Lõõgastumine pingerohketel aegadel on aga hädavajalik! See, kuidas tahad puhata, on muidugi sinu valik. Võid olla kodus ja lugeda raamatut või lihtsalt kuulata muusikat. Või tahad olla oma sõprade ja pere keskel? Valik on sinu.

Veeda aega värskes õhus

 

 

Peale kooli jaluta natuke õues ja tuuluta pead, ürita koolile mitte mõelda. Värske õhk teeb pea selgemaks ja hiljem sujub koduste tööde tegemine kiiremini. Samuti on õues liikumine ka tervisele kasulik.

 

 

Võta üritustest osa

 

Põhikool saab läbi ruttemini, kui arvad, ja selleks, et hiljem põhikoolist palju häid mälestusi jääks, käi paljudel kooli üritustel ja võta osa võistlustest.

 

Autorid: Alisa Stoten, Karmen Hiiemäe, Emily Keersalu, Susanna Saadre

Foto: Alisa Stoten

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: