Eesti talisport – võit või kaotus?

Kui Andrus Veerpalu 2009. aastal Torino murdmaasuusatamise maailmameistrivõistluselt tagasi tuli, siis tervitasid Tallinna lennujaamas paljud eestlased oma sangarit juubeldades. Viimastel aastatel pole aga talispordi tippvõistlustelt meile medaleid tulnud ja rahva silmis on spordi maine langenud.

Tänavu saavutas kõigi üllatuseks murdmaasuusataja Karel Tammjärv Šveitsis 13. koha. See oli esimene kord pärast kolme aastat, kui eestlane on jõudnud maailmakarikapunktidele, kuid üks hea tulemus ei tee olematuks kõiki halbu tulemusi, mis eestlased on talispordis viimastel aastatel saavutanud. Pärast 2013. aastat pole me tippvõistlustel esikümnesse jõudnud. Kindlasti ei suuda me väikese riigina finantsiliselt suurriikidega võistelda, see aga mõjutab sportlaste treeningvõimalusi ja -vahendeid. Näiteks sportlane Aivar Rehemaa, kes võitis juuniorite klassis palju medaleid, aga meestega võistlustulle asudes ei õnnestunud tal häid tulemusi enam saavutada. Tõenäoliselt tulenevad eestlaste ebaõnnestumised valest suhtumisest. Meil ei tohiks olla aukartust suurriikide ees ja peaksime nendega konkureerima kui võrdne võrdsega.

Isegi kui Eesti pole niivõrd tuntud talispordi poolest, ei saa mainimata jätta Eestile palju tähelepanu toonud Kelly Sildarut, kes on Eesti talispordi praegune au ja uhkus. Ta on vigursuusatamise alal oma noore vanuse kohta juba väga palju saavutanud. Sildaru on esimene eestlasest X-mängude võitja ning kahekordne juunioride maailmameister. Ta on tuntud juba terves maailmas, sest on sooritanud trikke, mida ükski naine maailmas pole senini suutnud. Kahjuks aga vigastas tüdruk end Uus-Meremaal treeninglaagris ning pidi minema põlveoperatsioonile, mistõttu ei saa ta sel aastal olümpial osaleda. Kelly on ise olukorra kohta öelnud, et vigastused käivad iga spordialaga kaasas ning need tuleb täielikult välja ravida, et oleks võimalik järgmiste võitude poole püüelda. Kui tahame, et meie talisport areneks, siis peaksime lastele õpetama sellest rõõmu tundma ning mitte keskenduma ainult võitmisele, sest see ei ole põhieesmärk. Sellega saaks sporti kaasata uusi harrastajaid ning loodetavasti meie olukorda ka parandada.

Me oleme väike riik, mille pärast ei saa me ka igal spordialal edu saavutada. Kindlasti on hetkeseisuga Eesti talispordi tulevik paljutõotav ja parimad ajad on veel ees. Peaks keskenduma laste arendamisele spordis, sest just nendes leidub kõige enam potentsiaali, nagu on näha ka Kelly Sildaru näitel.

Raadiolugu –

 

Autorid: Sanne Sigrid Taveter ja Kristofer Seema

26107943_10208472562091520_1433521923_o

26179010_10208472584892090_1213791057_o

Joonistused: Aaron Renser

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: