Tänapäeva jõuluvana on vegan

Meil kõigil võib silme ees olla pilt klassikalisest jõuluvanast – trullakas, punaste põskede ja valge habemega. Kuid kui inimesed muutuvad aja ja moega, siis miks ei peaks ka jõuluvana? Järgnevalt spekuleerin, milline võiks tänapäevane jõuluvana välja näha ning mis muutused on toimunud.

Eeldada, et jõuluvana kihutab lennukite kõrval saani ning põhjapõtradega, on absurdne. See on tülikas ja silmatorkav ja maapinnal soojendusega autos oleks palju mugavam liigelda. Detsembrikuus on ilmad külmad ning lumi raskendab maapinnale maandumist. Ka minu ema on tunnistanud, kuidas tema lapsepõlves lahkus jõuluvana Volga, mitte põhjapõdrasaaniga.

Jõuluvana kujutatakse igas raamatus ja reklaamis pigem trullaka kui saledana. Aga vegan-dieediga on jõuluvana saavutanud oma unistuste vormi! Käisin eile jõulupeol, kus kommenteeriti jõuluvana saledamat figuuri ning eeldati, et just tema dieet on selle saladuseks. Samas kiideti tema pehmet habet ning prillide puudumist võis vaikimisi kontaktläätsede kaela ajada.

Jõuluvana käib ainult kortermajades

Terve maailm imestab pidevalt – kuidas küll jõulutaat igale poole jõuab? Ilmselgelt ei jõuagi ta igas peres kõigi laste salme ära kuulata, kuid kingid viskab ta ikkagi päkapikkude abiga majja ära. Mina ja mu sugulane lõime teooria – jõuluvana käib ainult kortermajades külas. See toetus tõepõhjaga faktidel, mis meil aastatega kogutud olid. Nimelt oli jõuluvana end meile näidanud korteris, kuid mitte kunagi eramajas. Kingid jõudsid siiski alati ukse taha kohale.

Coca-Cola jõulureklaamidel on kujunenud välja teatud nägu jõuluvanale – punased põsed, pigem ümar nina ning naerune suu. Oleks totakas arvata, et jõuluvana jääb sajandite jooksul ainult ühe välimuse juurde, tal on ju võimalik teatrimeigi abiga enda väljanägemist muuta. Mina ise olen näinud väga erinäolisi jõuluvanasid, ühel neist isegi oli minu vanaisaga sarnane kongus nina.

Aeg liigub edasi ja seda ka jõuluvana. Aga üks asi jääb kindlamast kindlamaks – ta soovib teile kõigile kauneid ja naerurohkeid pühi!

 

26145423_10208472459768962_837264528_o

Pilt: Maarit Pappel

Autor: Susanna Saadre

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: